There is no translation available, please select a different language.
Financování projektů zaměřených na udržitelný rozvoj obcí v Ústeckém kraji: fondy EU – naše příležitost
15. 2. 2007, Dům dětí a mládeže v Ústí nad Labem
Hlavním cílem školení, které se konalo 15. února 2007 v DDM v Ústí nad Labem, bylo seznámit zástupce měst, obcí a mikroregionů Ústeckého kraje s fungováním fondů Evropské unie, ze kterých bude možné čerpat mezi lety 2007 až 2013 finanční prostředky na rozvojové projekty související s udržitelným rozvojem a ochranou životního prostředí.
Školení však nebylo zaměřeno pouze tímto směrem. Účastníkům byly rovněž představeny základy vyhledávání a získávání finančních prostředků pomocí tzv. fundraisingu. Mgr. Martina Přibylová z Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s. účastníkům osvětlila:
-
z jakých náležitosti se skládá projekt
-
na co si je nutné dát při psaní projektu pozor
-
a na jaké přílohy je dobré nezapomenout.
Další navazující přednáška se zaměřovala na jednotlivé priority operačních programů na léta 2007 a 2013. Předem bylo zdůrazněno, že se nebude jednat o komplexní výčet priorit, nýbrž o jejich stručný přehled s důrazem na problematiku udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí.
Ing. Josef Svoboda (pracovník Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje) uvedl účastníky do problematiky Operačního programu NUTS II Severozápad. Jedná se o konkrétní operační program zaměřený na území NUTS II, tedy na území Ústeckého a Karlovarského kraje. I v tomto případě se jednalo pouze o neschválený návrh operačního programu. Globálním cílem pro zmíněný operační program je: Zvýšení kvality fyzického prostředí a přeměna ekonomických a sociálních struktur regionu, jako předpoklad pro zvýšení atraktivity regionu pro investice, podnikání a život obyvatel. Prostřednictvím zvýšení atraktivity regionu bude docházet k jeho konvergenci k průměrné úrovni socioekonomického rozvoje ho rozvoje ČR/EU.
Na semináři byly představeny i příklady dobré praxe neboli úspěšné projekty. Prvním z nich byl projekt nazvaný Středisko služeb venkovu, jež je realizován ve venkovském mikroregionu Záhoran, poblíž Hranic na Moravě. Druhý příklad byl z oblasti Benecka z Krkonoš, kde vzniklo sdružení nejvýznamnějších aktérů v oblasti cestovního ruchu. To se snaží koordinovat rozvojové aktivity s obcí a tím rozšiřovat nabídku služeb a zpříjemňovat pobyt návštěvníků, ze kterého mají přínos všichni.
Ke stažení:
Prezentace ve formátu pdf
- „Ústecko - živý region“ (803.44 Kb)
- Projekt a jeho náležitosti (405.35 Kb)
- Priority operačních programů ČR na období 2007 – 2013 (632.16 Kb)
- Priority regionálního operačního programu NUTS II Severozápad (330.51 Kb)
- Zadávací dokumentace fondů EU – na co dávat pozor a čeho se vyvarovat při přípravě žádosti (190.64 Kb)
- Středisko služeb venkovu - Mikroregion Záhoran (537.93 Kb)
- Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu na Benecku a okolí - Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu na Benecku a okolí (300.24 Kb)
- Příklady veřejně prospěšných projektů realizovaných Ústavem pro ekopolitiku, o.p.s. (308.55 Kb)
Sborník ze semínáře (odborné příspěvky včetně kontaktů na přednášející + program semináře + zajímavé odkazy) (990.46 Kb)
Článek o průběhu semináře zde
Fotogalerie zde
Česká republika připravuje pro využívání fondů Evropské unie letech 2007-2013 celkem 24 operačních programů. V programovacím období 2007-2013 bude mít Česká republika v programech spolufinancovaných ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti k dispozici více než 773 miliard korun. |
|
Operační program Životní prostředí je zaměřen na zlepšování kvality životního prostředí a tím i zdraví obyvatelstva jako nutného předpokladu atraktivnosti a konkurenceschopnosti státu a jeho regionů při využití inovačních efektů politiky životního prostředí pro udržitelný rozvoj. |
|
Regionální operační program pro region soudržnosti NUTS II Severozápad (dále jen ROP NUTS II Severozápad), představuje hlavní programový dokument určující priority regionu pro čerpání strukturálních fondů v programovém období 2007-2013 pro uvedený region soudržnosti Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem. |
|
Fundraising je soubor nejrůznějších činností, směřujících k zajišťování zdrojů, darů nebo jiných výhod pro organizaci. Jde o jednání, jehož cílem může být uzavření smlouvy, nejčastěji smluv darovacích, grantových, sponzorských nebo o výpůjčce. (definice Českého centra fundraisingu) |
|
|
|
|
Projekt je spolufinancován ze zdrojů Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
|
|