• Česky
  • English
Home
Actions of IEP
News
About IEP
Projects
Old projects
Our offer
IEP in press
Publications
Home arrow About IEP arrow History
Do rozvoje města se může zapojit každý PDF Print E-mail
There is no translation available, please select a different language.

Financování projektů zaměřených na udržitelný rozvoj obcí v Ústeckém kraji, přijeli do Bíliny představit členové ÚEP (Ústav pro ekopolitiku) ředitel Ústavu Tomáš Gremlica a Mgr. Josef Novák. Za město se zúčastnila pouze Mgr. Zdena Hanzlíková a Michal Mlej. Dále byl přítomen zástupce Přírodovědné společnosti pan Ivan Bílý, Lucie Ječmenová, Ladislava Hamrová a Karel Müller z oddělení regionálního rozvoje. Ačkoli je projekt o udržitelném rozvoji určen především představitelům města, kromě dvou výše zmiňovaných neprojevil nikdo větší zájem.

„Projekt pomáhá zlepšovat kvalitu života a životního prostředí na místní úrovni sledováním tzv. místních indikátorů udržitelného rozvoje. Indikátory slouží k monitorování stavu trendů různých složek městského života. Jejich znalost umožňuje veřejné správě kvalifikovaně rozhodovat a dlouhodobě plánovat rozvoj měst. Projekt zároveň zvyšuje informovanost občanů a dává jim možnost aktivně ovlivnit fungování měst,“ vysvětlil podstatu projektu Tomáš Gremlica. 

Od září r. 2005 je do projektu zapojeno 10 českých a moravských měst a jeden mikroregion. Partnerem TIMUR (Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj) se může stát město, obec nebo region, které má zájem provádět aktivně politiku v oblasti udržitelného rozvoje a zapojovat veřejnost do rozhodování v této oblasti. „Projekt si mě získal okamžitě při své první prezentaci pořádané Krajským úřadem Ústeckého kraje. Příklady dobré praxe, zaváděné plánování a hodnocení procesu udržitelného rozvoje, zapojování veřejnosti do procesu a využívání geografických informačních systémů jsou pro mě velmi podnětné informace, které se snažím co nejlépe uchopit a následně předávat,“ řekla pro Čtvrtletník Ústecka Ladislava Hamrová z oddělení regionálního rozvoje v Bílině.

Udržitelný rozvoj sleduje tři cíle současně a to, ekonomický, sociální a ochranu životního prostředí. Vlastně dokazuje, že tyto tři věci se navzájem nevylučují a zaměřuje se na jejich soulad. Velmi důležitá je součinnost představitelů města a občanů, kdy občané mají možnost se spolupodílet například na přípravě Územního plánu města. 

Bílinský zpravodaj 4/2007 str. 3 

 
 

Otevřená věda

Slovník