• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow O ÚEP arrow Historie
Téma pro Krásnou Lípu 2007 PDF Tisk E-mail

Město Krásná Lípa se od roku 2006 rozhodlo začít sledovat indikátory udržitelného rozvoje. Stalo se partnerským městem projektu Ústecko - živý region, Rozvoj kvalifikace v oblasti udržitelného rozvoje v Ústeckém kraji a připojilo se k mezinárodní iniciativě TIMUR (Týmová iniciativa místního udržitelného rozvoje).

 

Co si představit pod pojmem indikátory neboli ukazatele udržitelného rozvoje a v čem budou Krásné Lípě přínosem? Jedná se o několik předem vytipovaných oblastí, jejichž sledování pomáhá místním správám, které zajímá městské životní prostředí a kvalita života občanů ve městě. Umožňují veřejné správě získat spolehlivé a aktuální informace pro zodpovědné a moudré rozhodování a pro šetrnější chování k životnímu prostředí. Indikátory zároveň významně pomáhají jako nástroj místního plánování a říkají úředníkům i obyvatelům, co je pro město důležité a kde má problémy. Jsou jakýmsi studentským vysvědčením uprostřed školního roku, které ukazuje, jakou má student šanci, že projde do dalšího ročníku, v čem je třeba zabrat a kde je nutná pomoc zvenčí. Podá přehledné informace, které pomohou předejít problémům, nebo je řešit dřív, než přerostou přes hlavu.

Sledování indikátorů místního udržitelného rozvoje je mezinárodní iniciativou, do které je zapojeno více než 150 evropských měst (18 v ČR). Každé z nich přijme několik indikátorů (až 10), z nichž některé jsou společné všem (např. hluk, doprava, bezpečnost, ovzduší, zeleň, služby) a některé jsou zvolené tak, aby vyhovovaly lokálním podmínkám. Předpokladem je, aby minimálně jeden z těchto doplňkových indikátorů vybrali samotní občané města.

V Krásné Lípě proběhně ve dnech 16. - 22. dubna 2007 veřejné hlasování, v němž občané navrhnou, jaký stěžejní ukazatel kvality života a rozvoje je nutné dále sledovat a řešit. Jako vybraná témata byla stanovena následující :

  • 1) Vandalismus
  • 2) Soužití s Rómy
  • 3) Drobné krádeže
  • 4) Bezpečnost ve městě a dostupnost policie
  • 5) Soužití se psy ve městě
  • 6) Odpovídající bytová politika
  • 7) Kvalita služeb pro občany
  • 8) Dostatek center a ploch pro aktivity mládeže
  • 9) Dostatek nákupních možností

V rámci akce v týdnu od 16. - 22. dubna 2007 mohou občané hlasovat v pouliční anketě spojené s propagací indikátorů udržitelnosti rozvoje (letáčky budou roznášet studenti).

Občané mohou téma města vybrat v pohodlí domova na internetu (na stránkách www.timur.cz nebo města www.krasnalipa.cz) a také pomocí mobilního telefonu – zasláním SMS (v běžné ceně) na číslo 775 573 627 ve formátu TEMAKL X (X je symbol nahrazující číslo vybraného tématu, případně vypsat téma za mezeru). Hlasovat lze také pomocí lístku z tohoto článku vhozeného do schránky na odpovědi na vybraných místech (Informační centrum CŠ, trafika na Křinickém náměstí, Komunitní centrum v suterénu MěÚ) nebo odeslaného na městský úřad.

Pro zúčastněné je zajímavé, že s odpovědí v anketě je spojena soutěž pro hlasující o věcné ceny – všichni, kteří ponechají nějaký svůj kontakt na lístku – letáčku (adresu, telefon, e-mail atp.), budou zařazeni do losování o tři věcné ceny (soutěž se týká také všech, kteří hlasují e-mailem nebo SMS). Výherci budou vybráni generátorem náhodných čísel.

Na závěr kampaně Téma pro Krásnou Lípu 2007 budou vybraní občané odměněni při slavnostním vyhlášení výsledků akce v roce 2007 a mohou se veřejně vyjádřit k rozvoji města před jeho představiteli. Podobná anketa by měla být opakována opět za 5 let, aby bylo zjištěno, zda se problémy města změnily a jak byly řešeny.

Akci organizuje ve spolupráci s ČSOP Tilia, Městským úřadem v Krásné Lípě a dalšími subjekty Ústav pro ekopolitiku, o. p. s. a Týmová iniciativa pro místní indikátory udržitelného rozvoje (TIMUR) v rámci projektu Ústecko - živý region, Rozvoj kvalifikace v oblasti udržitelného rozvoje v Ústeckém kraji.

Bližší informace najdete na http://ekopolitika.cz nebo na http://www.timur.cz.

Za TIMUR a ÚEP Michael Pondělíček, Barbora Šafářová

 
 

Slovník